PERFORMISTANBUL YAYINLARI

Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul, çeşitli kültür sanat kurumlarıyla iş birliği içinde gerçekleştirdiği çalışmalarını ‘mekânsız’ kimliği ile farklı mekânlarda sürdürmeye devam ederken, yepyeni bir sayfa açarak bu alana yeni bir soluk getiriyor. Canlı sanat alanında birçok kaynağa ev sahipliği yapacak, performans sanatının eğitimi ve gelişimi konusunda önemli bir rolü olacak Türkiye’nin ilk Canlı Sanat Araştırma Alanı hayata geçmeye hazırlanıyor.


Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın bir parçası olarak doğan Performistanbul Yayınları da, Türkiye’deki performans sanatı alanında önemli bir eksiği kapatmak adına, ana dilde metinsel kaynak yoksunluğunu gidermek üzere hayata geçirildi. Canlı sanata adanan dijital bir platform olan Performistanbul Yayınları'nda canlı sanata dair kavramlar, temalar, eleştiriler ve Türkiye’yle dünyanın dört bir yanından canlı sanat eğilimleri ve sanatçılar incelenerek; canlı sanatın her yönünün kapsamlıca ele alınması hedefleniyor.


Canlı sanat üzerine yazıların bir araya getirildiği, herkesin erişim sağlayabileceği bir dijital platform olacak olan Performistanbul Yayınları’nda, performans sanatı içerikli yabancı makalelerin Türkçe’ye çevrilmesi ve Türkçe / İngilizce iki dilde paylaşılması ile başlayan süreç, beklenilen desteğe ulaşıldığı takdirde ilerleyen zamanlarda orijinal sanatsal/teorik ve sanatçı kitaplarının çevrilmesi ve yayınlanmasıyla devam edecek.


Canlı sanatla ilgili yayımlamak istediğiniz yazılarınızı research@performistanbul.org adresine “BAŞVURU” başlığıyla gönderebilirsiniz.

Alan Editörü: Selin Kocagöncü

FİKİRLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN!

 

ÇEVİRİ ÖNERİLERİNİZİ, “ÇEVİRİ TALEBİ” BAŞLIĞI İLE  GÖNDEREBİLİRSİNİZ.

PERFORMISTANBUL

HAKKINDA

Uluslararası Performans Sanatı Platformu Performistanbul, uluslararası alanda sanatçı ve kurumlarla çalışarak yaratıcı üretimleri desteklemek ve performans sanatını daha fazla izleyiciye ulaştırmayı amaçlıyor.

50'nin üzerinde performansın gerçekleşmesini sağlayan Performistanbul, aynı çatı altında topladığı 11 performans sanatçısıyla beraber proje temelli çalışan, 20’nin üzerinde bağımsız sanatçıyla çalışmalarını sürdürüyor. “Alansız” bir kimlikten yola çıkan platform, kuruluşundan bu yana Pera Müzesi, Pi Artworks, 5533, 15. İstanbul Bienali, Caroline Garden’s Chapel (Londra), International Venice Performance Art Week ve Marina Abramovic Institute gibi seçkin kurumlarla iş birliği kurdu ve kurmaya devam ediyor.

PERFORMISTANBUL CANLI SANAT ARAŞTIRMA ALANI (PCSAA) HAKKINDA

Halka açık olacak Türkiye’nin ilk, dünyanın da sayılı kütüphaneleri arasında yer alacak olan Canlı Sanat Araştırma Alanı, çok farklı disiplin için kaynak oluşturacaktır.

 
Platform bu yıl itibariyle, uluslararası canlı sanat arşivi, dokümantasyonu ile yayınlarından oluşacak 7000’in üzerinde uluslararası kaynağı bir araya getirecek Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nını (PCSAA) kurma kararını aldı. Londra’da bulunan Live Art Development Agency (LADA) model alınarak, kurumun direktörü Lois Keidan’la yapılan çalışmalar doğrultusunda, LADA’da hali hazırda var olan, aralarında Marina Abramovic, Tehching Hsieh, Joseph Beuys, Chris Burden, Vito Acconci’nin bulunduğu uluslararası sanatçıların performanslarının dijital dokümantasyonu arşiv koleksiyonuna eklendi. 500’e yakın uluslararası performans sanatçısıyla iletişim kuruldu, 100’in üzerinde sanatçıdan bağış toplanmaya başlandı. SAHA Vakfının "Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu"yla PCSAA’nın ilk temelleri de atılmış oldu. Performistanbul Yayınları kurularak önemli kaynakların Türkçeleştirilmesi ve yeni yayınların basılması için çalışmalara başlandı.

İHTİYAÇ: SEN Deneysel Dijital Arşivi
16 Şubat - 16 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz 672 saatlik canlı sürecimiz İHTİYAÇ: SEN farklı formlarda yaşamaya devam ediyor.

© 2019 by PERFORMISTANBUL.

PERFORMISTANBUL YAYINLARI

PERFORMISTANBUL YAYINLARI'NDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORUM.

PERFORMISTANBUL

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

PERFORMISTANBUL

CANLI SANAT ARAŞTIRMA

ALANI (PCSAA)

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon